Ankarada vakalar yeniden yükselişe geçti!

ANKARA'DA VAKALAR YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ!

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Ankara’daki Koronavirüs vakalarında artış olduğunu söyledi.

Koronavirüs’le ilgili son durumu değerlendiren Kayıpmaz, konu ile ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: 

“Burada aslında ev içi toplanmaların oluşturduğu bulaş riskinin önlenmesi hedeflenmektedir. Havaların soğuması ile birlikte insanlar artık daha çok kapalı mekanlarda vakit geçiriyor. Kapalı mekanlar iyi havalandırılmadığında da virüsün bulaşması açısından daha riskli ortamlar oluşuyor. Burada yurt dışı örneklerden de bahsetmek gerekecek. Şu anda İngiltere ve İspanya 6 kişiden fazla ev içinde toplanmaları yasakladı.”

“MASKE VE MESAFE KURALINA HÂLÂ UYULMUYOR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı İstiklal Caddesi paylaşımını hatırlatan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, “İnsanlarımızın tedbirlere uyması son derece önemli. Sayın Sağlık Bakanı bildiğiniz gibi İstiklal Caddesi'nden bir görüntü paylaştı. Az sayıda insanda maske vardı. Hatta şu ifadeyi kullandı: “Sağlıklı giren buradan hasta çıkar.” Bireysel olarak bizlerin alması gereken önlemler var. Hem tedbirler anlamında hem de denetimler anlamında iyi bir noktadayız. Filyasyon ekipleri, temaslı taraması için gece yarılarına kadar çalışıyor. Sağlık çalışanlarımız bu denli büyük bir çabanın içerisindeyken hâlâ sokaklarda maskelerin uygun kullanılmadığını, kişiler arası fiziksel mesafelere uyulmadığını ve temizlik kurallarının ihlal edildiğini çok sık ve yaygın görebiliyoruz” diye konuştu.

“ANKARA’DA ARTIŞ SÖZ KONUSU”

Son günlerde artan vaka sayılarının, rehavet durumundan gerçekleştiğini belirten Kayıpmaz, “Ankara bildiğiniz gibi azalma eğilimindeydi, ciddi anlamda kontrol altına alınmıştı. Ama son günlerde Ankara'da az da olsa bir artış söz konusu. Kışın, sonbaharın geleceğini, kapalı ortamlarda vakit geçirileceğini düşünürsek, bizim tedbirlere her zamankinden daha fazla uymamız lazım. Dışarıda toplanmalar da buna dahil” açıklamasını yaptı.


Yorum Gönder

Yorumlar