Ankara Tabip Odası: Günlük vaka sayısı yaklaşık 4500

ANKARA TABİP ODASI: GÜNLÜK VAKA SAYISI YAKLAŞIK 4500

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, ildeki salgının son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuşan Baytemür, hastanelerde yer olmadığı için hastaların sıraya konulduğu, yoğun bakım ünitelerinin de yetersiz geldiğini ifade etti.

Ankara’da 9 bölge olduğunu kaydeden Baytemür, "Sağlık Bakanlığı filyasyon ekiplerinden oluşan yaklaşık 1400 kişiyi Ankara İl Sağlık Müdürlüğü emrine verdi. Ankara’da, 9 bölgeden bize gelen veriler için söylüyorum yine de teyit edilmesi gerekir ama her bir bölgeden yaklaşık 500 vakanın olduğu bilgisi bize ulaşıyor" dedi.

"VAKA SAYILARI AÇIKLANDIĞI DÜZEYDE DEĞİL"

Ankara'daki vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Baytemür, "Eğer veriler doğru olsaydı ek önlemlere, ek tedbirlere, ek personele ihtiyaç duymazdı. Oldukça fazla hasta var" ifadelerini kullandı.

Baytemür şunları kaydetti:

Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan arkadaşlarımız birbirlerine ‘’merhaba’’ bile diyemeyecek durumdalar, o kadar yoğunlar. Yemek yemeğe bile zaman ayıramayacak çalışma temposundalar. Servislerden yoğun bakıma geçerken bile hastalar sıraya konuyor.

ANKARA'DA VAKA SAYISI NEDEN YÜKSELDİ?

Ankara'daki salgın vakalarının yükseliş nedenlerine ilişkin yorumda bulunan Baytemür şöyle devam etti:

1 Haziranda normalleşme sürecine girmiştik. Vatandaşlarda salgının azaldığı yönünde hatta yok olacak gibi bir düşünce oldu. Tatil sezonu başladı insanlar memleketlerine gitti. Milli Savunma Bakanlığı Üniversitesi'ne başvuru için gelen sayısı epey vardı. Bu kişilerin heyet raporları Ankara’daki pandemi hastanelerinde de verildi. Kamu kurumlarındaki esnek çalışma kararı çok geç alındı yeterince uygulanamadı. Ankara’nın hem başkent olması hem de diğer illere geçiş noktası olması insan trafiğine oluşturuyor.

"İLİ YÖNETENLER BİZDEN FİKİR ALMIYOR"

Baytemür, salgın sürecinin iyi yönetilmediğini belirterek,"Vatandaşların hastane gidip yaptırdıkları virüs testinin sonucu aynı gün çıkmıyor. Hastane çıktıkları zaten sonucunu bilmeden toplu taşımaya binip evlerine gidiyorlar" ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinin doğru kontrolü için iş birliğinin önemine vurgu yapan Baytemür, "İli yönetenler bizden fikir alınmıyor. İşbirliğine ihtiyaç var. Ankara’nın nüfus yoğunluğu fazla değil ama merkez nüfusu çok fazla. Çankaya’nın nüfusu gündüz iki katına çıkıyor. İnsanlar maske takıyor ama hayat da devam ediyor gibi.  Vatandaşların kendilerine ait önlemler açısında şeffaflığa ihtiyacı var. Pandemi’nin daha ciddiye alınması gerekiyor" dedi.

Yorum Gönder

Yorumlar